O Rasie

Kot rosyjski niebieski (Russian blue - RUS)

 


Rosyjski NiebieskiRasa krótkowłosego kota, pochodząca z zachodniej Rosji, okolic Archangielska nad Morzem Białym. Jednak sama rasa została wyhodowana w Anglii, gdzie w zasadzie tylko dokonano drobnych zabiegów w ulepszeniu ich proporcji ciała. Początek rasy datuje się na XVII wiek. Koty te robiły karierę na dworze Carskim. Car Mikołaj miał koteczkę Rosyjską Niebieską, której podobno powierzał największe państwowe tajemnice. Ze względu na niespotykaną dystynkcję i lojalność tych kotów, zabierano je w dalekie podróże na statkach handlowych i tak około 1800 roku marynarze przywieźli do Anglii, większą ilość tych kotów, gdzie zdobywały dużą popularność. Początkowo nazywano je rasą rosyjską, koty z „Archangielska” czy po prostu „niebieskie”.
W roku 1875 zostały po raz pierwszy wystawione w Anglii, wtedy jeszcze w klasie „kotów o umaszczeniu niebieskim”. W 1912 roku otrzymały już swoja własną klasę wystawową. Znany nam dziś wygląd kotów rosyjskich ukształtował się w latach 60-tych. Rasa była zagrożona wyginięciem podczas II wojny światowej, lecz udało się ją ocalić. Po wojnie rasa ta była już na wymarciu dlatego w Szwecji powstał program odnowy kotów Rosyjskich Niebieskich. W roku 1960 urodził się pierwszy odnowiony i udokumentowany miot. Zgodnie ze wzorcem, kot tej rasy powinien mieć umaszczenie niebieskie lub niebieskoszare. Ostre warunki klimatyczne i izolacja od innych euro-azjatyckich kotów doprowadziły do wyselekcjonowania zwierząt o pięknym podwójnym futrze w kolorze niebieskim srebrzącym się (co zawdzięczają milimetrowej długości białym końcówkom włosa).

Wygląd
Jest kotem średniej wielkości. Ma duże, zielone oczy w kształcie migdałów, duże, trochę spiczaste uszy i smukłą sylwetkę. Ma piękny, niezwykły kolor futra, ponieważ koniuszki jego włosów okrywowych pozbawione są pigmentu. Niedawno powstała nowa odmiana barwna tej rasy - biała. Obecnie trwają próby wyhodowania ich w kolorze czarnym.

GŁOWA
Rosyjski Niebieski
- Kształt - czaszka długa i płaska. Twarz jest szeroka przy płaszczyźnie oczu. Patrząc z profilu czoło i nos tworzą kąt rozwarty na tym samym poziomie co brwi. Szczyt głowy powinien być większy niż długość nosa - Czoło - proste, wysokie, szczyt czaszki płaski i wąski - Nos - prosty w kolorze niebieskoszarym - Podbródek - silnie zarysowany - Poduszki wąsów - wyraziste, wystające i wydatne

USZY
- Kształt - duże, zaokrąglone końce, szerokie u podstawy. Skóra uszu jest niemal przezroczysta. Ucho wewnątrz mocno pokryte włosami osadzone prostopadle do głowy. Na zewnątrz ucho pokryte jest krótkimi świetlistymi włosami

OCZY
- Kształt - Kształt - duże, w kształcie migdała, szeroko rozstawione w kolorze zielonym. Kolor żywo zielony koty uzyskują po osiągnięciu dojrzałości

CIAŁO
- Szyja - długa i prosta - Ciało - długie o średniej budowie kości, pełne elegancji - Nogi - długie - Łapy - małe i owalne - Poduszki łap - ciemno-lawendowe - Ogon - proporcjonalnie długi, zwężający się ku zaostrzonemu końcowi

Charakter
Koty Rosyjskie Niebieskie są inteligentne i wrażliwe. Kot Rosyjski, to zadziwiające połączenie pełnego energii zwierzęcia, z cichym i łagodnym domowym pieszczochem. Z jednej strony są to więc koty bardzo ruchliwe i ciekawskie. Niemal cały dzień spędzają na wędrówkach po mieszkaniu, a ponieważ z reguły bardzo przywiązują się do swego opiekuna, towarzyszą mu we wszystkich domowych czynnościach. Lubią skakać i wspinać się, ale rzadko kiedy coś zniszczą. Chętnie też bawią się małymi zabawkami. Potrafią na wiele sposobów okazywać swoje uczucia i bardzo się smucą, kiedy zostaną odtrącone. Z drugiej zaś strony koty Rosyjskie są wielkimi domatorami. Bardzo niechętnie opuszczają mieszkanie, nawet jeśli mają taką możliwość. Są również trochę nieśmiałe i zazwyczaj unikają obcych ludzi oraz nieznanych źródeł hałasu. Dlatego, jeśli właściciel planuje podróżować ze swoim pupilem, powinien od początkuRosyjski Niebieski przyzwyczajać go do tego. Skłaniają się raczej ku ludziom spokojnym i zrównoważonym. Z reguły dobrze czują się w towarzystwie dzieci. Akceptują też towarzystwo psów i innych zwierząt domowych. Ponieważ są to zwierzęta bardzo inteligentne, można je dobrze ułożyć i nauczyć wielu rzeczy. Aby mogło rozwinąć się w pełni ich towarzyskie usposobienie, należy pozwolić im na aktywne uczestniczenie w życiu rodziny. Są wspaniałymi kompanami. Uwielbiają podpatrywać właściciela podczas wykonywania wielu domowych czynności. Koty te można nauczyć chodzenia na smyczy, dzięki czemu łatwiej zabierać je na wspólne wyjazdy. Rosyjskie Niebieskie łatwo nawiązują przyjaźnie z ludźmi i są lojalne do tych, którzy je kochają. Często nie odstępują właścicieli, podążając za nimi od pokoju do pokoju by być blisko nich. Koty te są rasą, która chce być częścią rodziny. Chcą badać wszystko i wszystkich, którzy wchodzą w ich świat. Kładą się zazwyczaj w oknie by móc cieszyć się zewnętrzną stroną świata od strony bezpiecznego w domu. Pokazują swoje uczucia w rożny sposób. Jedne cieszą się i skaczą na ramię właściciela inne stukają nosem w głowę gdy leżysz. Te wrażliwe koty są naprawdę zranione, gdy przychodzą do człowieka by im pokazać swoje uczucie i są odpychane na bok.

Oczywiście poszczególne osobniki tej rasy mogą bardzo różnić się miedzy sobą. Jedne mogą bardzo odważnie zapuszczać się w najdalsze zakątki nieznanego ogrodu, a inne "nie wyściubić" nosa za drzwi. Wspólną cechą wszystkich przedstawicieli tej rasy jest natomiast "niehałaśliwość". Są to po prostu zwierzęta bardzo ciche i chociaż lubią "gadać" - "gadają szeptem".

Pielęgnacja
Jego krótka sierść nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Należy ją regularnie, lecz nie za często, czesać gumową szczotką. Jego dieta powinna być dobrze zbilansowana, aby zapewnić dobrą kondycję jemu i jego sierści. Powinno się go często głaskać, by jego futro lśniło.

 

 

 (Źródło: Wikipedia)