O rasie

 

Zapraszamy na naszego bloga, który poświęcony jest rasie kotów rosyjskich niebieskich. Znajdziecie w nim wszystkie najważniejsze informacje o miotach, porady, ciekawostki. Kliknij w zdjęcie poniżej... 

Blog o kotach rasowych

Film o rasie kotów Rosyjskich Niebieskich z programu Animal Planet :)

Kot rosyjski niebieski (Russian blue - RUS)
Rosyjski NiebieskiRasa krótkowłosego kota, pochodząca z zachodniej Rosji, okolic Archangielska nad Morzem Białym. Jednak sama rasa została wyhodowana w Anglii, gdzie w zasadzie tylko dokonano drobnych zabiegów w ulepszeniu ich proporcji ciała. Początek rasy datuje się na XVII wiek. Koty te robiły karierę na dworze Carskim. Car Mikołaj miał koteczkę Rosyjską Niebieską, której podobno powierzał największe państwowe tajemnice. Ze względu na niespotykaną dystynkcję i lojalność tych kotów, zabierano je w dalekie podróże na statkach handlowych i tak około 1800 roku marynarze przywieźli do Anglii, większą ilość tych kotów, gdzie zdobywały dużą popularność. Początkowo nazywano je rasą rosyjską, koty z „Archangielska” czy po prostu „niebieskie”.
W roku 1875 zostały po raz pierwszy wystawione w Anglii, wtedy jeszcze w klasie „kotów o umaszczeniu niebieskim”. W 1912 roku otrzymały już swoja własną klasę wystawową. Znany nam dziś wygląd kotów rosyjskich ukształtował się w latach 60-tych. Rasa była zagrożona wyginięciem podczas II wojny światowej, lecz udało się ją ocalić. Po wojnie rasa ta była już na wymarciu dlatego w Szwecji powstał program odnowy kotów Rosyjskich Niebieskich. W roku 1960 urodził się pierwszy odnowiony i udokumentowany miot. Zgodnie ze wzorcem, kot tej rasy powinien mieć umaszczenie niebieskie lub niebieskoszare. Ostre warunki klimatyczne i izolacja od innych euro-azjatyckich kotów doprowadziły do wyselekcjonowania zwierząt o pięknym podwójnym futrze w kolorze niebieskim srebrzącym się (co zawdzięczają milimetrowej długości białym końcówkom włosa).

Wygląd
Jest kotem średniej wielkości. Ma duże, zielone oczy w kształcie migdałów, duże, trochę spiczaste uszy i smukłą sylwetkę. Ma piękny, niezwykły kolor futra, ponieważ koniuszki jego włosów okrywowych pozbawione są pigmentu. Niedawno powstała nowa odmiana barwna tej rasy - biała. Obecnie trwają próby wyhodowania ich w kolorze czarnym.

GŁOWA
Rosyjski Niebieski
- Kształt - czaszka długa i płaska. Twarz jest szeroka przy płaszczyźnie oczu. Patrząc z profilu czoło i nos tworzą kąt rozwarty na tym samym poziomie co brwi. Szczyt głowy powinien być większy niż długość nosa - Czoło - proste, wysokie, szczyt czaszki płaski i wąski - Nos - prosty w kolorze niebieskoszarym - Podbródek - silnie zarysowany - Poduszki wąsów - wyraziste, wystające i wydatne

USZY
- Kształt - duże, zaokrąglone końce, szerokie u podstawy. Skóra uszu jest niemal przezroczysta. Ucho wewnątrz mocno pokryte włosami osadzone prostopadle do głowy. Na zewnątrz ucho pokryte jest krótkimi świetlistymi włosami

OCZY
- Kształt - Kształt - duże, w kształcie migdała, szeroko rozstawione w kolorze zielonym. Kolor żywo zielony koty uzyskują po osiągnięciu dojrzałości

CIAŁO
- Szyja - długa i prosta - Ciało - długie o średniej budowie kości, pełne elegancji - Nogi - długie - Łapy - małe i owalne - Poduszki łap - ciemno-lawendowe - Ogon - proporcjonalnie długi, zwężający się ku zaostrzonemu końcowi

Charakter
Koty Rosyjskie Niebieskie są inteligentne i wrażliwe. Kot Rosyjski, to zadziwiające połączenie pełnego energii zwierzęcia, z cichym i łagodnym domowym pieszczochem. Z jednej strony są to więc koty bardzo ruchliwe i ciekawskie. Niemal cały dzień spędzają na wędrówkach po mieszkaniu, a ponieważ z reguły bardzo przywiązują się do swego opiekuna, towarzyszą mu we wszystkich domowych czynnościach. Lubią skakać i wspinać się, ale rzadko kiedy coś zniszczą. Chętnie też bawią się małymi zabawkami. Potrafią na wiele sposobów okazywać swoje uczucia i bardzo się smucą, kiedy zostaną odtrącone. Z drugiej zaś strony koty Rosyjskie są wielkimi domatorami. Bardzo niechętnie opuszczają mieszkanie, nawet jeśli mają taką możliwość. Są również trochę nieśmiałe i zazwyczaj unikają obcych ludzi oraz nieznanych źródeł hałasu. Dlatego, jeśli właściciel planuje podróżować ze swoim pupilem, powinien od początkuRosyjski Niebieski przyzwyczajać go do tego. Skłaniają się raczej ku ludziom spokojnym i zrównoważonym. Z reguły dobrze czują się w towarzystwie dzieci. Akceptują też towarzystwo psów i innych zwierząt domowych. Ponieważ są to zwierzęta bardzo inteligentne, można je dobrze ułożyć i nauczyć wielu rzeczy. Aby mogło rozwinąć się w pełni ich towarzyskie usposobienie, należy pozwolić im na aktywne uczestniczenie w życiu rodziny. Są wspaniałymi kompanami. Uwielbiają podpatrywać właściciela podczas wykonywania wielu domowych czynności. Koty te można nauczyć chodzenia na smyczy, dzięki czemu łatwiej zabierać je na wspólne wyjazdy. Rosyjskie Niebieskie łatwo nawiązują przyjaźnie z ludźmi i są lojalne do tych, którzy je kochają. Często nie odstępują właścicieli, podążając za nimi od pokoju do pokoju by być blisko nich. Koty te są rasą, która chce być częścią rodziny. Chcą badać wszystko i wszystkich, którzy wchodzą w ich świat. Kładą się zazwyczaj w oknie by móc cieszyć się zewnętrzną stroną świata od strony bezpiecznego w domu. Pokazują swoje uczucia w rożny sposób. Jedne cieszą się i skaczą na ramię właściciela inne stukają nosem w głowę gdy leżysz. Te wrażliwe koty są naprawdę zranione, gdy przychodzą do człowieka by im pokazać swoje uczucie i są odpychane na bok.

Oczywiście poszczególne osobniki tej rasy mogą bardzo różnić się miedzy sobą. Jedne mogą bardzo odważnie zapuszczać się w najdalsze zakątki nieznanego ogrodu, a inne "nie wyściubić" nosa za drzwi. Wspólną cechą wszystkich przedstawicieli tej rasy jest natomiast "niehałaśliwość". Są to po prostu zwierzęta bardzo ciche i chociaż lubią "gadać" - "gadają szeptem".

Pielęgnacja
Jego krótka sierść nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Należy ją regularnie, lecz nie za często, czesać gumową szczotką. Jego dieta powinna być dobrze zbilansowana, aby zapewnić dobrą kondycję jemu i jego sierści. Powinno się go często głaskać, by jego futro lśniło.


(Źródło: Wikipedia)

------------------------------------------------
Aby zrozumieć wystawy kotów:
Rasy kotów podzielone są na kategorię, a oprócz tego w zależności od płci, wieku kota, zdobytych tytułów, na klasy.
 

 

 

Kategorie:
I — koty perskie i egzotyczne
II — koty półdługowłose i długowłose
III — koty krótkowłose
IV — koty syjamskie i orientalne
Klasy:
01 — klasa Supreme Champion HC
02 — klasa Supreme Premior (kastraty) HP
03 — klasa Grand Inter Champion CACE
04 — klasa Grand Inter Premior (kastraty) CAPE
05 — klasa Inter Champion CAGCIB
06 — klasa Inter Premior (kastraty) CAGPIB
07 — klasa Champion CACIB
08 — klasa Premior (kastraty) CAPIB
09 — klasa otwarta (pow. 10 miesięcy) CAC
10 — klasa otwarta (kastraty pow. 10 miesięcy) CAP
11 — klasa młodzieży (6 — 10 miesięcy)
12 — klasa kociąt (3 — 6 miesięcy)
13 — klasa nowicjatu
14 — klasa kotów domowych
15 — koty poza konkurencją
16 — klasa weteranów
17 — klasa miotów (minimum 3 kociaki z tego samego miotu)


Kocury i kotki oceniane są oddzielnie. Kastraty i kastratki nie mogą być porównywane z innymi grupami kotów. Klasy 11 i 12 są oceniane tak samo jak pozostałe, z tym że nie mogą dostawać certyfikatów. Koty o nie uznanych odmianach barwnych otrzymują oceny i klasyfikację, ale nie mogą otrzymać certyfikatów i nie mogą być nominowane do Best in Show. Kotom ras nie uznanych, miotom, kotom domowym przyznawane są miejsca I, II, III, IV. Koty ras nie uznanych nie mogą otrzymać nominacji do Best in Show.
Oceny, które kot może zdobyć na wystawie:
- ocena doskonała: Ex/V
— ocena bardzo dobra: VG/SG
— ocena dobra: G
W tym przyznawane są lokaty I, II, III i IV (np. Ex 1, Ex 2 itd.) dla czterech najlepszych kotów w tej samej klasie.

Licencja hodowlana — aby ją otrzymać na okres dożywotni, kot musi otrzymać od dwóch różnych sędziów ocenę doskonałą. Na dwa lata tylko raz.

Oceny i certyfikaty:
EX1 — certyfikat — najlepszy kot w danej grupie kolorystycznej i klasie wystawowej
CAC — certyfikat na Tytuł Champion
CAP — certyfikat na Tytuł Premior (kastraty)
CACIB — certyfikat na Tytuł International Champion
CAPIB — certyfikat na Tytuł International Premior (kastraty)
CAGCIB — certyfikat na Tytuł Grand International Champion
CAGPIB — certyfikat na Tytuł Grand International Premior (kastraty)
CACS — certyfikat na Tytuł Supreme Champion CAPS — certyfikat na Tytuł Supreme Premior (kastraty)
HP — ocena honorowa, uzyskiwana po skończeniu tytułu Supreme Champion lub Supreme Premior 
CH — Champion — kot musi uzyskać trzy certyfikaty CAC od trzech różnych sędziów na trzech wystawach międzynarodowych lub krajowych organizowanych pod patronatem FIFe. Aby otrzymać certyfikat CAC kot musi uzyskać ocenę doskonałą EX1.
PR — Premior (kastraty) — kot musi uzyskać trzy certyfikaty CAP od trzech różnych sędziów na trzech wystawach międzynarodowych lub krajowych organizowanych pod patronatem FIFe. Aby otrzymać certyfikat CAP kot musi uzyskać ocenę doskonałą EX1.
IC — International Champion — kot musi zdobyć trzy certyfikaty CACIB od trzech różnych sędziów w dwóch różnych krajach na wystawach międzynarodowych organizowanych pod patronatem FIFe. Po zdobyciu dwóch certyfikatów CACIB w tym samym kraju, kot musi zdobyć trzeci certyfikat CACIB w innym kraju. Aby otrzymać certyfikat CACIB kot musi uzyskać ocenę doskonałą EX1.
IP — International Premior (kastraty) — kot musi zdobyć trzy certyfikaty CAPIB od trzech różnych sędziów w dwóch różnych krajach na wystawach międzynarodowych organizowanych pod patronatem FIFe. Po zdobyciu dwóch certyfikatów CAPIB w tym samym kraju, kot musi zdobyć trzeci certyfikat CAPIB w innym kraju. Aby otrzymać certyfikat CAPIB kot musi uzyskać ocenę doskonałą EX1.
GIC — Grand International Champion — kot musi zdobyć sześć certyfikatów CAGCIB od trzech różnych sędziów w trzech różnych krajach na wystawach międzynarodowych organizowanych pod patronatem FIF-e. Po zdobyciu czterech certyfikatów CAGCIB w tym samym kraju, kot musi zdobyć piąty i szósty certyfikat CAGCIB w dwóch różnych krajach. Aby otrzymać certyfikat CAGCIB kot musi uzyskać ocenę doskonałą EX1.
GIP — Grand International Premior (kastraty) — kot musi zdobyć sześć certyfikatów CAGPIB od trzech różnych sędziów w trzech różnych krajach na wystawach międzynarodowych organizowanych pod patronatem FIFe. Po zdobyciu czterech certyfikatów CAGPIB w tym samym kraju, kot musi zdobyć piąty i szósty certyfikat CAGPIB w dwóch różnych krajach. Aby otrzymać certyfikat CAGPIB kot musi uzyskać ocenę doskonałą EX1.
SC — Supreme Champion — kot musi zdobyć dziewięć certyfikatów CACS od trzech różnych sędziów w trzech różnych krajach na wystawach międzynarodowych organizowanych pod patronatem FIFe. Po zdobyciu siedmiu certyfikatów CACS w tym samym kraju, kot musi zdobyć ósmy i dziewiąty certyfikat CACS w dwóch różnych krajach. Aby otrzymać certyfikat CACS kot musi uzyskać ocenę doskonałą EX1.
SP — Supreme Premior (kastraty) — kot musi zdobyć dziewięć certyfikatów CAPS od trzech różnych sędziów w trzech różnych krajach na wystawach międzynarodowych organizowanych pod patronatem FIFe. Po zdobyciu siedmiu certyfikatów CAPS w tym samym kraju, kot musi zdobyć ósmy i dziewiąty certyfikat CAPS w w dwóch różnych krajach. Aby otrzymać certyfikat CAPS kot musi uzyskać ocenę doskonałą EX1.
JW — JUNIOR WINNER — 5 x BIS w okresie między 3 — 10 miesiącem życia.
WW — WORLD WINNER — BIS na Wystawie światowej — jest to tytuł dożywotni i pisany jest przed imieniem kota.
SW — SCANDINAVIAN WINNER — BIS na skandynawskim odpowiedniku Wystawy Światowej — jest to tytuł dożywotni i pisany jest przed imieniem kota.
DSM — Distinguished Show Merit — o ten tytuł ubiegać się mogą koty dorosłe włącznie z kastratami uczestniczące w wystawach międzynarodowych FIFe. By uzyskać tytuł DSM kot musi minimum 10 razy uzyskać tytuł BIS lub BOS. Najkrótszy okres czasu między pierwszym a dziesiątym BIS/BOS wynosi dwa lata i jeden dzień.
DM — DISTNGUISHED MERIT — zdobycie tytułu Distinguished Merit (DM) jest uwarunkowane urodzeniem przez kotkę przynajmniej 5 kotów, które zdobyły tytuły International Champion/International Premior. W przypadku kocura — spłodzeniem przynajmniej 10 kotów, które zdobyły tytuły International Champion/International Premior. Ważne są wyłącznie tytuły zarejestrowane przez FIFe.


 
Best in Show:
NOM BIS — nominacja do tytułu Best in Show — wybierane są spośród kotów każdej rasy, koty nominowane. Sędzia może wybrać po jednym dorosłym kocurze, kotce, kastracie, kastratce, młodzieży i kociaku. Wybiera tylko te koty, które wcze sniej oceniał.
BIS — Best in Show — Porównywane są wszystkie nominowane koty w tej samej kategorii i klasie. Wyłania się więc najlepsze kocury, kotki, kastraty, kastratki, kocięta i młodzież we wszystkich kategoriach. Całe piękno tego występu polega właśnie na tym, że nasz kot wygrywa nie tylko z przedstawicielami swojej rasy, ale również z innymi rasami.
BOS — Best Opposite Sex — porównuje się w danej kategorii dorosłego kocura i kotkę.
BOB — najlepszy z najlepszych. Porównuje się najlepsze koty wyłonione ze wszystkich czterech kategorii. Kot z tym tytułem jest najlepszym kotem na wystawie w danym dniu.
W tytułach BIS, BOS i BOB najlepsze koty wybierają wszyscy sędziowie obecni na danej wystawie poprzez głosowanie. Oprócz tego, BOS i BOB to tytuły, których nie mogą zdobywać kocięta, młodzież i kastraty.
BIV — Best in Variety — najlepszy kot w kolorze — porównywane są co najmniej trzy koty o tym samym umaszczeniu. Tytuł BIV może być przyznany w danej klasie wystawowej lub dla całej grupy kotów. Kastraty i kastratki nie mogą być łączone z inną grupą kotów, osobno walczą o tytuł BIV Neuter.